پناهیان و اندیشه ای که ضد خود را تولید می کند

اکبر شهبازی | اجتماعی ،‌ برگزیده | ۱۲:۵۸ ۱۳۹۷/۰۶/۳۰

سخنرانی شب گذشته پناهیان در تشویق جوانان حزب الله به سرمایه گذاری اقتصادی، محتوای ناقص الخلقه عبارتهای ماکس وبر در کتاب «اخلاق پروتستان و روح سرمایه داری» بود.

ماکس وبر می گفت آیین پروتستان ‌بر خلاف کلیسای کاتولیک که‌ کار اقتصادی و منفعت دنیوی را برخلاف زهد و تقوا می دانست، بر اهمیت ثروت اندوزی تاکید می کرد و پروتستان ها تلاش برای ثروت اندوزی را عین زهد و تقوا میدانستند و کسب ثروت را مقدمه سعادت و تقویت دیانت…

محتوای سخن پناهیان البته ذات فقیرکش #سرمایه داری و استثمار را در‌ غالب دینی به مخاطبان ارائه داد، دینی که با مرام و مسلک فقیر نواز و ‌عدالتخواهانه پیشوایانش فرسنگ ها ‌فاصله ‌داشت، آنجا که حتی بیمه ای ساده برای کارگری بیچاره‌ را بر‌نمی تابد.

در مسلک پناهیان بیمه کردن کارگری که پایه حقوقش در حدود یک میلیون‌تومان ‌است ظاهرا خلاف شرع است، ظلم است و آیین‌سرمایه داری البته همین است: بهره کشی حداکثری ‌از #کارگر برای ثروت اندوزی حداکثری #کارفرما.

اما مگر ذات فقیر کش سیستم سرمایه داری، چیزی جز استثمار بیچارگان در جهت حداکثر سود برای طبقه برخوردار‌است؟

اینکه روزی اندیشه #ولایت را از #عدالت جدا کنیم و دیگر روز #عدالتخواهی را به خوارج نسبت دهیم و شب عاشورا، برای منافع ثروتمندان منبر برویم و جیره حداقلی کارگران‌ را پایمال کنیم، هیچ مقاربتی با دینی که ما از امیرالمومنین و فرزندانش گرفته‌ایم ندارد.

این دین به راستی چه نسبتی با سیره امام که انقلاب را ثمره جانفشانی کوخ‌نشینان در رویارویی با کاخ نشینان مستبد میدانست دارد؟

نوع‌قرائت‌دینی منبری هایی‌ همچون ‌علیرضا پناهیان و سخنوران متصل‌ به #اشرافیت_مذهبی_اقتصادی، که ‌همواره ‌آمیخته ‌با‌ اخباری گری نو و روحیه ‌ضد عدالت و محرومین ‌است، بزرگترین ‌خطر‌ برای ‌دین و‌ دینداری‌ است، اندیشه‌ ای که ضد خود ‌را‌ تولید می کند و‌ نمی‌داند که چه جفایی با‌ قرائت وارونه‌ از دین، بر سر‌آیین محمد(ص) می‌آورد
و خواسته یا ناخواسته چه پیوندی نامبارک بین #اشرافیت_مذهبی و #اشرافیت_اقتصادی برقرار می کند.

اندیشه ای ‌که مدتهاست‌ در زیر پل مدیریت، مدیریت می شود: دانشگاه ‌امام ‌صادق(ع)

بدون دیدگاه | مشاهده نظرات
نظرات
بدون دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است.

مطالب برگزیده

پاسخ علامه حکیمی به کسانی که علی را ثروتمند معرفی کرده اند

آقای پناهیان در سخنرانی شب عاشورای امسال در مسجد دانشگاه امام صادق در بخش هایی از سخنان خود با نقل روایتی از اموال امام علی می گوید

«طلحه و زیبر گفتند علی بن ابی طالب پول ندارد می خواهد خلیفه شود. امیر المومنین علی علیه السلام دستور داد به عمالش که پولهای من را که دستتان است و دارید با آن کار می کنید بیاورید. یک تپه ای از پول نقد شد.»

پناهیان و اندیشه ای که ضد خود را تولید می کند

سخنرانی شب گذشته پناهیان در تشویق جوانان حزب الله به سرمایه گذاری اقتصادی، محتوای ناقص الخلقه عبارتهای ماکس وبر در کتاب «اخلاق پروتستان و روح سرمایه داری» بود.

علی علیزاده، گفتمان امنیت ملی و ذبح عدالت و آزادی

علی علیزاده اولین نفری نیست که در خارج از کشور با گفتمان #امنیت_ملی و #استقلال در ردای دفاع از جمهوری اسلامی در آمده است. در جمع ایرانیان #وطن_فروش و دولت های #ضد_انسانی غربی که ایران را تحریم کرده اند و با ابزار رسانه ای قدرتمندشان این را در اذهان برخی از غرب پرستان ایرانی و قاطبه ملل غربی جا انداخته اند که جریمه دسته جمعی ایرانیان حق آنهاست و حمله نظامی و تجزیه #کشورهای_منطقه تنها راه سر به زیر کردن دولت های اقندار گرای خاورمیانه است،‌ دفاع از استقلالِ کشور و سیاست های خارجی ایران یک عکس العمل و #واکنش_انسانی و در عین حال شجاعانه و وطن دوستانه است.

این صدای پر بغض و اندوه کارگر هفت تپه است

در دو راهی ممیزی و تبدیلش به گزارشی رسمی یا انتشار بی‌کم و کاستش روی نت، دومی را انتخاب کردم. شاید کمتر دیده شود اما حداقل صدای آنها که رسانه‌ای ندارند بریده نمی‌شود.

یادآوری سخنان اعتدالیون در زمان انتخابات

ویدیوهای یادآوری سخنان ظریف،‌ جهانگیری و روحانی و سایر حضرات اصلاح طلب و اعتدال در زمان انتخابات ریاست جمهوری نه به هدف حمله به دولت روحانی و نه به هدف تحقیر سیاست های اقتصادی شکست خورده و یا سیاست های خوار و خفیف کننده دولت در عرصه بین الملل…

مبارزه با مفسدین اقتصادی؛ وقتی دادستان هم مفسد از کار در آمد

مبارزه با مفسدین اقتصادی؛ وقتی دادستان هم مفسد از کار در آمد

اردیبهشت ۱۳۶۳ – تهران احمد پروین گفت که برادرش محمد خواسته عصر به خانه‌شان برویم. من، احمد، محسن و یکی دوتای دیگر رفتیم. محمد گفت: – آقای نخست‌وزیر دستور داده برای مبارزه با مفاسد اقتصادی، یه ستاد تشکیل بشه تا جلوی دزدی‌ها رو بگیره. قراره این ستاد که زیرنظر دادستان تهران کار می‌کنه، اول دزدهای […]