مبارزه با مفسدین اقتصادی؛ وقتی دادستان هم مفسد از کار در آمد

حمید داوود آبادی | برگزیده ،‌ سیاسی | ۱۳:۲۵ ۱۳۹۷/۰۵/۰۵

اردیبهشت ۱۳۶۳ – تهران
احمد پروین گفت که برادرش محمد خواسته عصر به خانه‌شان برویم. من، احمد، محسن و یکی دوتای دیگر رفتیم. محمد گفت:

– آقای نخست‌وزیر دستور داده برای مبارزه با مفاسد اقتصادی، یه ستاد تشکیل بشه تا جلوی دزدی‌ها رو بگیره. قراره این ستاد که زیرنظر دادستان تهران کار می‌کنه، اول دزدهای بزرگ رو شناسایی کنه، سپس با اونا برخورد کنه.

طبق سفارش محمد، روز بعد به محل دادستانی تهران در میدان ارک رفتیم. وارد دفتر آقای دادستان که شدم، دیدم حدود ده نفر هم‌سن و سال هستیم و فقط دو سه نفر از بقیه بزرگ‌ترند.

روحانی سیدی که خودش را “سیدضیاءالدین میرعمادی” دادستان تهران معرفی کرد، گفت:

– متاسفانه چند وقتیه که فساد اقتصادی در جامعه زیاد شده. احتکار، سوءاستفاده از امکانات دولتی و حتی اختلاس، در دستگاه‌های دولتی داره ریشه می‌دواند. جناب آقای میرحسین موسوی نخست‌وزیر، از این مسئله خیلی ناراحتند و دستور دادند تا ستاد ویژه‌ای برای شناسایی و مقابله‌ی شدید با فسادمالی تشکیل بشه. قرار بر این شده که با بهره‌گیری از نیروهای جوان و دل‌سوز بسیجی، این وظیفه‌ی شرعی رو پیش ببریم تا به‌امید خدا بتونیم ریشه‌ی فساد رو در جامعه خشک کنیم.

هرکسی، سوالی درباره‌ی شیوه‌ها و گستره‌ی کار پرسید که دادستان گفت:

اول از همه باید چند وقت کار اطلاعاتی انجام بدیم تا بتونیم مهره‌های اصلی رو شناسایی کنیم. برای این کار، بیش‌تر شما باید به‌عنوان کارمند و حتی کارگر، در ادارات و کارخانه‌های مختلف مشغول به‌کار بشید. این کار شاید چندماه طول بکشه. باید دقیق سرنخ‌ها رو پیدا کنید و گزارش بدید. کار باید مستند و قانونی باشه.

میرعماد درباره‌ی مقدار و سطح جرائم موردنظر گفت: در این طرح، به تخلفات زیر یک میلیون تومان اصلا کاری نداشته باشید. هدف ما رقم‌های بالاست.

یکی از بچه‌ها پرسید: حالا ما چندماه داوطلبانه حتی بدون این‌که یک ریال حقوق و چیزی بگیریم و فقط برای رضای خدا، بریم کارگری بکنیم و بتونیم مچ یه دزد کله‌گنده رو بگیریم و اون رو تحویل شما بدیم؛ خواه‌ناخواه چنین کسی، پارتی‌های کلفتی داره. خب با سفارشاتی که برای عدم پی‌گیری پرونده می‌شه، چی‌کار می‌کنید؟

میرعماد با تاسف گفت: دیروز یه نفر رو محاکمه کردم که خیلی کله‌گنده بود. گفتم بفرستنش زندان. با پررویی گفت: حاج‌آقا، شما نمی‌تونی من رو بفرستی زندان. حتی برای یک ساعت.

گفتم: می‌تونم و این کار رو می‌کنم. چند دقیقه بعد برای آزادیش، اون‌قدر تلفن بهم شد و این‌که ایشون آدم دست به خیریه و از این حرف‌ها، که مجبور شدم به‌قید ضمانت آزادش کنم. ولی برای این‌که پررو نشه، گفتم باید یک وثیقه‌ی چهار میلیون تومانی بذاری. خندید و گفت: ای بابا حاج‌آقا، خب این رو از اول می‌گفتی. یه زنگ زد، وثیقه جور شد و با خنده رفت بیرون.

با این حرف، همه ریختند به‌هم. یکی از بچه‌ها گفت: خب با این حساب، اگر ما مچ کسی رو گرفتیم و فردا نمایندگان مجلس یا وزرای همین دولت، سفارش کردند و ایشون آزاد شد، چی می‌شه؟

این حرف، تیر خلاصی بود که به کل طرح خود. میرعماد، از بچه‌ها عذرخواهی کرد و گفت:

– این دیگه نه دست منه، نه دست نخست‌وزیر. آقایون همین‌جا این حرف‌ها رو فراموش کنید و اصلا قضیه رو از ذهن‌تون پاک کنید و به هیچ‌وجه جایی بازگو نشه.

با یک صلوات، برخاستیم و هرکسی رفت دنبال کار خودش. آقای میرعماد هم پشت میز دادستانی خودش نشست.

۱۷ سال بعد، خبری دیدم که تعجبم را برانگیخت:

صدور قرار وثیقه برای آزادی دادستان اسبق تهران

برای آزادی ضیاءالدین میرعماد، دادستان اسبق تهران که در دادگاه ویژه‌ی روحانیت پرونده‌ی مالی داشت، قرار وثیقه صادر شده است … میرعماد، دادستان اسبق تهران یا به تعبیر برخی مقامات قضایی “شهرام جزایری ۲”، به‌اتهام فساد مالی دستگیر و زندانی شده بود. شنبه ۱ شهریور ۱۳۸۲ خبرگزاری ایسنا

بدون دیدگاه | مشاهده نظرات
نظرات
بدون دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است.

مطالب برگزیده

پاسخ علامه حکیمی به کسانی که علی را ثروتمند معرفی کرده اند

آقای پناهیان در سخنرانی شب عاشورای امسال در مسجد دانشگاه امام صادق در بخش هایی از سخنان خود با نقل روایتی از اموال امام علی می گوید

«طلحه و زیبر گفتند علی بن ابی طالب پول ندارد می خواهد خلیفه شود. امیر المومنین علی علیه السلام دستور داد به عمالش که پولهای من را که دستتان است و دارید با آن کار می کنید بیاورید. یک تپه ای از پول نقد شد.»

پناهیان و اندیشه ای که ضد خود را تولید می کند

سخنرانی شب گذشته پناهیان در تشویق جوانان حزب الله به سرمایه گذاری اقتصادی، محتوای ناقص الخلقه عبارتهای ماکس وبر در کتاب «اخلاق پروتستان و روح سرمایه داری» بود.

علی علیزاده، گفتمان امنیت ملی و ذبح عدالت و آزادی

علی علیزاده اولین نفری نیست که در خارج از کشور با گفتمان #امنیت_ملی و #استقلال در ردای دفاع از جمهوری اسلامی در آمده است. در جمع ایرانیان #وطن_فروش و دولت های #ضد_انسانی غربی که ایران را تحریم کرده اند و با ابزار رسانه ای قدرتمندشان این را در اذهان برخی از غرب پرستان ایرانی و قاطبه ملل غربی جا انداخته اند که جریمه دسته جمعی ایرانیان حق آنهاست و حمله نظامی و تجزیه #کشورهای_منطقه تنها راه سر به زیر کردن دولت های اقندار گرای خاورمیانه است،‌ دفاع از استقلالِ کشور و سیاست های خارجی ایران یک عکس العمل و #واکنش_انسانی و در عین حال شجاعانه و وطن دوستانه است.

این صدای پر بغض و اندوه کارگر هفت تپه است

در دو راهی ممیزی و تبدیلش به گزارشی رسمی یا انتشار بی‌کم و کاستش روی نت، دومی را انتخاب کردم. شاید کمتر دیده شود اما حداقل صدای آنها که رسانه‌ای ندارند بریده نمی‌شود.

یادآوری سخنان اعتدالیون در زمان انتخابات

ویدیوهای یادآوری سخنان ظریف،‌ جهانگیری و روحانی و سایر حضرات اصلاح طلب و اعتدال در زمان انتخابات ریاست جمهوری نه به هدف حمله به دولت روحانی و نه به هدف تحقیر سیاست های اقتصادی شکست خورده و یا سیاست های خوار و خفیف کننده دولت در عرصه بین الملل…

مبارزه با مفسدین اقتصادی؛ وقتی دادستان هم مفسد از کار در آمد

مبارزه با مفسدین اقتصادی؛ وقتی دادستان هم مفسد از کار در آمد

اردیبهشت ۱۳۶۳ – تهران احمد پروین گفت که برادرش محمد خواسته عصر به خانه‌شان برویم. من، احمد، محسن و یکی دوتای دیگر رفتیم. محمد گفت: – آقای نخست‌وزیر دستور داده برای مبارزه با مفاسد اقتصادی، یه ستاد تشکیل بشه تا جلوی دزدی‌ها رو بگیره. قراره این ستاد که زیرنظر دادستان تهران کار می‌کنه، اول دزدهای […]