مگر در اروپا چه خبر است؟

هاتف خالدی | اجتماعی ،‌ برگزیده | ۱۳:۱۵ ۱۳۹۷/۰۵/۰۴

دانشگاههای اروپا چیزی فراتر از دانشگاههای دولتی ایران ندارند. سطح علمی دانشجویان، پروژه های در حال انجام یا تزهای دکترا واقعا چیز شگفت آور و خارق العاده ای که در اذهان ایرانیان می گذرد نیست. بسیاری از دانشگاههای اروپا چه بسا از دانشگاههای آزاد ایران پایین تر باشند و سطح و کلاس دروس حتی چندین پله از دروسی که در دانشگاههای ایران تدریس می شوند نازل تر است. ۹۰ درصد تزهای دکترا و مقالات چاپ شده در ژورنالهای علمی در تمام سطح دنیا، خاصه در دانشگاههای اروپایی یک بار مصرف و برای پر کردن پرستیژهای علمی آکادمیک است. چاپ مقالات پرشمار توسط برخی دانشجویان این دانشگاهها تنها بر اساس رابطه اساتید با سردبیران ژورنالها، سطح زبانی بالاتر و تسلط به نگارش سلیس به زبان انگلیسی و دسترسی بهتر به منابع آکادمیک است.

محیط کاری در کشورهای اروپایی به عنوان کسی که بیش از ده سال در اروپا در دو مقطع فوق لیسانس و دکترا درس خوانده و ۴ سال است در دو کشور نروژ و سوئد در شرکت های معظم نفتی و معروف جهانی کار کرده ام و به عنوان یک مهاجر خاورمیانه ای، کسالت بار، فاقد پویایی و به دور از رویاهای خیال پردازانه ارتقای شغلی است. ساعات کاری در انزوا، سکوت و عدم ارتباط مناسب با همکاران سپری می شود و این داستان غالب کسانی است که در این شرکت ها – حتی شرکت های چند ملیتی – به زبان انگلیسی و نه زبان کشوری که در آن اقامت می کنند تکلم می کنند. ارتباط کارکنان و مهندسان اهل آن کشور با مهاجرین شاغل، از سر تکبر و به عنوان موجودی بالادستی است. اگرچه نه این گونه روشن و هویدا اما روابط به گونه ای است که گویی شما جای کسی از هم وطنانشان را اشغال کرده اید. مسوولیت شغلی در حد کمینه و اعتماد روسای شرکت به شما برای انجام پروژه ها بسیار اندک است. یک رییس نروژی ترجیح می دهد پروژه رسیده را برای انجام به یک هم وطن نروژی اش بسپارد تا شما. و این همه داستان پس از یافتن شغل مناسب است. یافتن کار و گذشتن از این معضل تنیده با مشکلات فرهنگی عدیده خود مثنوی جداگانه ای است.

وضعیت زندگی اجتماعی در کشورهای اروپایی بسیار مشابه وضعیت در محیط های کاری است. برقراری ارتباط با اهالی اصیل آن کشورها سخت و دایره های اجتماعی بسیار بسته است. این وضعیت در کشورهای اسکاندیناوی پیچیده تر است چه اینکه نژاد پرستی نهان در میان این مردم ریشه دار تر و اصیل تر است. با این وجود بسیاری زندگی اجتماعی و سطح رفاه را در کشورهای اروپایی علی الخصوص اسکاندیناوی بسیار بالا می دانند. تا رفاه و سطح اجتماعی بالا را زندگی در خانه موشهای ۵۰ متری نم زده و قدیمی چند صدهزار یورویی که انسان را تا آخر عمر مقروض بانک می کند، یا گریل کردن های آخر هفته در یک ظهر یک شنبه تابستانی خنک نیمه ابری یا بدمستی های شبانه شنبه شب ها در دیسکوهای سرشار از تحقیر تعریف کنیم یا خیر.

با این وجود دانشجویان زیادی مصرانه سوال می کنند: ادامه تحصیل در اروپا آری یا خیر؟ پاسخ من ساده است: نروژ – این دهکده کوچک دور افتاده و توسعه نیافته – هرگز. سوئد نه آنچنان تلخ مانند نروژ، آلمان و انگلیس و هلند شاید.. بقیه اروپا بی ارزش و بی اعتبار حتی برای فکر کردن.

  •  پی نوشت: مسلما اینها نظرات من است. دیگران می توانند تجربیات متفاوتی از زندگی اجتماعی در اروپا داشته باشند.
بدون دیدگاه | مشاهده نظرات
نظرات
بدون دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است.

مطالب برگزیده

پاسخ علامه حکیمی به کسانی که علی را ثروتمند معرفی کرده اند

آقای پناهیان در سخنرانی شب عاشورای امسال در مسجد دانشگاه امام صادق در بخش هایی از سخنان خود با نقل روایتی از اموال امام علی می گوید

«طلحه و زیبر گفتند علی بن ابی طالب پول ندارد می خواهد خلیفه شود. امیر المومنین علی علیه السلام دستور داد به عمالش که پولهای من را که دستتان است و دارید با آن کار می کنید بیاورید. یک تپه ای از پول نقد شد.»

پناهیان و اندیشه ای که ضد خود را تولید می کند

سخنرانی شب گذشته پناهیان در تشویق جوانان حزب الله به سرمایه گذاری اقتصادی، محتوای ناقص الخلقه عبارتهای ماکس وبر در کتاب «اخلاق پروتستان و روح سرمایه داری» بود.

علی علیزاده، گفتمان امنیت ملی و ذبح عدالت و آزادی

علی علیزاده اولین نفری نیست که در خارج از کشور با گفتمان #امنیت_ملی و #استقلال در ردای دفاع از جمهوری اسلامی در آمده است. در جمع ایرانیان #وطن_فروش و دولت های #ضد_انسانی غربی که ایران را تحریم کرده اند و با ابزار رسانه ای قدرتمندشان این را در اذهان برخی از غرب پرستان ایرانی و قاطبه ملل غربی جا انداخته اند که جریمه دسته جمعی ایرانیان حق آنهاست و حمله نظامی و تجزیه #کشورهای_منطقه تنها راه سر به زیر کردن دولت های اقندار گرای خاورمیانه است،‌ دفاع از استقلالِ کشور و سیاست های خارجی ایران یک عکس العمل و #واکنش_انسانی و در عین حال شجاعانه و وطن دوستانه است.

این صدای پر بغض و اندوه کارگر هفت تپه است

در دو راهی ممیزی و تبدیلش به گزارشی رسمی یا انتشار بی‌کم و کاستش روی نت، دومی را انتخاب کردم. شاید کمتر دیده شود اما حداقل صدای آنها که رسانه‌ای ندارند بریده نمی‌شود.

یادآوری سخنان اعتدالیون در زمان انتخابات

ویدیوهای یادآوری سخنان ظریف،‌ جهانگیری و روحانی و سایر حضرات اصلاح طلب و اعتدال در زمان انتخابات ریاست جمهوری نه به هدف حمله به دولت روحانی و نه به هدف تحقیر سیاست های اقتصادی شکست خورده و یا سیاست های خوار و خفیف کننده دولت در عرصه بین الملل…

مبارزه با مفسدین اقتصادی؛ وقتی دادستان هم مفسد از کار در آمد

مبارزه با مفسدین اقتصادی؛ وقتی دادستان هم مفسد از کار در آمد

اردیبهشت ۱۳۶۳ – تهران احمد پروین گفت که برادرش محمد خواسته عصر به خانه‌شان برویم. من، احمد، محسن و یکی دوتای دیگر رفتیم. محمد گفت: – آقای نخست‌وزیر دستور داده برای مبارزه با مفاسد اقتصادی، یه ستاد تشکیل بشه تا جلوی دزدی‌ها رو بگیره. قراره این ستاد که زیرنظر دادستان تهران کار می‌کنه، اول دزدهای […]