امتحانات نهایی در ایران جایی برای انتقام گیری اساتید

هاتف خالدی | اجتماعی ،‌ برگزیده | ۱۳:۰۹ ۱۳۹۷/۰۵/۰۵

امتحانات پایان ترم دانشگاهی در ایران ملک طلق اساتید،‌ محل چشم کشی و جایی برای نمایش قدرت و صلابت استاد و بساطی برای انتقام گیری از دانشجو است. بی ضابطه، بی قانون،‌دل به خواهی و آزمایشی بدون فرصت جبران.

به خاطر دارم در دوره لیسانس که در دانشگاه مکانیک علم و صنعت درس می خواندم، استادی به نام م. ه.نژاد امتحان دینامیک را به دو بخش میان ترم و پایان ترم تقسیم کرده بود و ارزیابی امتحان میان ترمش را که از ده نمره بود، تنها بر مبنای جواب آخر گذاشته بود، طوری که من از آن امتحان تنها یک و نیم نمره گرفتم.

و یا دیگری که سوالات نهایی آزمونش را از سوالات پایان فصل کتابی روسی متعلق به دهه ۴۰ میلادی برگزیده بود و آن یکی که انگار که کسی به دنبالش افتاده باشد زمان آزمونش را که شامل ۸ سوال تشریحی بود تنها یک ساعت و نیم فرار داده بود.

من در سه کشور اروپایی دیگر هم درس خوانده ام. در آلمان،‌ سوئد و نروژ و نیک می دانم در بیشتر دانشگاههای اروپایی و آمریکای شمالی، داستان آزمون نهایی از زمین تا آسمان متفاوت است.

من اولین بار وقتی در سوئد با مفهوم Re-exam،‌ «آزمون مجدد» آشنا شدم چون انسانی که از محبت و بخششی شگرف به شوق و تعجب آمده باشد، تا روزها این قانون را برای دوستانم در ایران بازگو می کردم.

آزمون مجدد حق هر دانشجویی است. هر انسانی ممکن است در هر امتحانی برای بار نخست به هر دلیلی نتواند قابلیت های خود و دانسته هایش را به نمایش بگذارد. آزمون مجدد فرصتی است برای بهبود وضعیت علمی،‌ تلاش دوباره و مایوس نشدن و دلسرد نشدن از محیط آموزشی. آزمونی که به کرات می تواند تکرار شود و به دانشجو حق داده می شود که نمره اش را بهبود بخشد.

آزمون نهایی در دانشگاههای غربی دل به خواهی و محل آزمودن نبوغ و خلاقیت دانشجویان نیست. امتحانی است بر اساس سرفصل دروس تدریس شده،‌ بسیار عادی با سوالاتی معمول که از قضا پیش از آن نمونه سوالات سال قبل در اختیار دانشجویان گذاشته شده است. یک آزمون منصفانه برای سنجیدن آنچه دانشجو در طول ترم از استاد خود سر کلاس آموخته است.

در این روزهای امتحانات نهایی برای منی که مدام در ذهنم به مقایسه محیط آکادمیک ایران و اروپا فکر می کنم از خود می پرسم به راستی این سیستم معیوب سنجش دانشجویان در ایران شبیه کدام کشور غربی و الگوبرداری شده از کجاست و چرا هیچ تلاشی برای ترمیم این ساختار ناقص که جز دلزدگی و یاس و کاهش علاقه مندی تحصیلی ارمغانی ندارد صورت نمی گیرد؟

پی نوشت: دوست دارم اینجا از معلمی دلسوز و انسانی بزرگوار،‌ استادی جلیل القدر که خود محصل آلمان بود و من برای بار نخست مفهوم یک امتحان منصفانه را در کلاس سیالات ۲ او آموختم یادی کنم. مرحوم دکتر #عاطفی که چند سالی قبل از دنیا رفت. این ویدیویی است از آخرین کلاس های او که سال ۹۱ در سفر به ایران ضبط کردم.

بدون دیدگاه | مشاهده نظرات
نظرات
بدون دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است.

مطالب برگزیده

پاسخ علامه حکیمی به کسانی که علی را ثروتمند معرفی کرده اند

آقای پناهیان در سخنرانی شب عاشورای امسال در مسجد دانشگاه امام صادق در بخش هایی از سخنان خود با نقل روایتی از اموال امام علی می گوید

«طلحه و زیبر گفتند علی بن ابی طالب پول ندارد می خواهد خلیفه شود. امیر المومنین علی علیه السلام دستور داد به عمالش که پولهای من را که دستتان است و دارید با آن کار می کنید بیاورید. یک تپه ای از پول نقد شد.»

پناهیان و اندیشه ای که ضد خود را تولید می کند

سخنرانی شب گذشته پناهیان در تشویق جوانان حزب الله به سرمایه گذاری اقتصادی، محتوای ناقص الخلقه عبارتهای ماکس وبر در کتاب «اخلاق پروتستان و روح سرمایه داری» بود.

علی علیزاده، گفتمان امنیت ملی و ذبح عدالت و آزادی

علی علیزاده اولین نفری نیست که در خارج از کشور با گفتمان #امنیت_ملی و #استقلال در ردای دفاع از جمهوری اسلامی در آمده است. در جمع ایرانیان #وطن_فروش و دولت های #ضد_انسانی غربی که ایران را تحریم کرده اند و با ابزار رسانه ای قدرتمندشان این را در اذهان برخی از غرب پرستان ایرانی و قاطبه ملل غربی جا انداخته اند که جریمه دسته جمعی ایرانیان حق آنهاست و حمله نظامی و تجزیه #کشورهای_منطقه تنها راه سر به زیر کردن دولت های اقندار گرای خاورمیانه است،‌ دفاع از استقلالِ کشور و سیاست های خارجی ایران یک عکس العمل و #واکنش_انسانی و در عین حال شجاعانه و وطن دوستانه است.

این صدای پر بغض و اندوه کارگر هفت تپه است

در دو راهی ممیزی و تبدیلش به گزارشی رسمی یا انتشار بی‌کم و کاستش روی نت، دومی را انتخاب کردم. شاید کمتر دیده شود اما حداقل صدای آنها که رسانه‌ای ندارند بریده نمی‌شود.

یادآوری سخنان اعتدالیون در زمان انتخابات

ویدیوهای یادآوری سخنان ظریف،‌ جهانگیری و روحانی و سایر حضرات اصلاح طلب و اعتدال در زمان انتخابات ریاست جمهوری نه به هدف حمله به دولت روحانی و نه به هدف تحقیر سیاست های اقتصادی شکست خورده و یا سیاست های خوار و خفیف کننده دولت در عرصه بین الملل…

مبارزه با مفسدین اقتصادی؛ وقتی دادستان هم مفسد از کار در آمد

مبارزه با مفسدین اقتصادی؛ وقتی دادستان هم مفسد از کار در آمد

اردیبهشت ۱۳۶۳ – تهران احمد پروین گفت که برادرش محمد خواسته عصر به خانه‌شان برویم. من، احمد، محسن و یکی دوتای دیگر رفتیم. محمد گفت: – آقای نخست‌وزیر دستور داده برای مبارزه با مفاسد اقتصادی، یه ستاد تشکیل بشه تا جلوی دزدی‌ها رو بگیره. قراره این ستاد که زیرنظر دادستان تهران کار می‌کنه، اول دزدهای […]