تسهیلات فرزندان هیات علمی،‌ شرم آور و ناعادلانه

هاتف خالدی | اجتماعی ،‌ برگزیده | ۱۳:۰۱ ۱۳۹۷/۰۵/۰۵

تسهیلات فرزندان هیات علمی دانشگاههای ایران چیزی شگفت آور و شرم آور است. امتیازی ویژه برای فرزندان معلمان* دانشگاههای ایران که بتوانند محل تحصیل فرزندان خود را تغییر دهند: از دانشگاهی پایین تر به دانشگاهی بهتر و بالاتر.

من نمی دانم این سهم خواهی ویژه برای چه و بر اساس چه مزیت علمی و یا با کدام توجیه آموزشی در اختیار هیات های علمی دانشگاهها قرار داده می شود،‌ اما می دانم چنین ویژه خواری سهمگینی آن هم در رقابتی ترین آزمون زندگی یک جوان معنایی جز بی عدالتی و به تبع آن محصولی جز نارضایتی و خشم عمومی نخواهد داشت.

آیین نامه تسهیلات فرزندان هیات علمی یک بار در سال ۹۲ توسط دیوان عدالت اداری ابطال (+) شده اما درست یکی دو ماه بعد شورای عالی انقلاب فرهنگی مصوبه ای را به تصویب می رساند که اختیار نقل و انتقال فرزندان اعضای هیات علمی را به وزرای بهداشت و علوم و رییس دانشگاه آزاد تقویض می کند.

این آیین نامه تنها یک منفعت طلبی و یک تبعیض مخرب و غیر قابل توجیه به نفع معلمانی است که قرار است در دانشگاه و محل تدریس الگوی علمی و رفتاری دانشجویان باشند. سخت است شوریدن علیه منفعت و سهمی اگرچه ناعادلانه،‌ اما معلمان دانشگاهی خود علیه این ساختار فاسد و معیوب و این امتیاز ناحق قیام کنند…
————————-
پی نوشت ۱:

* من تعمدا در این پست از کلمه معلم به جای استاد برای مدرسان و اعضای هیات علمی دانشگاه استفاده کرده ام. به نظرم صحنه دانشگاه تشک تاتامی کاراته نیست و معلم و مدرس هم استاد یا Master نیست.

—————————-
پی نوشت ۲:

پیش تر در رابطه با ساختارهای معیوب دانشگاهی چند پستی را نوشته ام:

حماقتی به نام دکترا (+)خواندن در ایران
امتحانان نهایی در ایران (+)جایی برای انتقام گیری اساتید
چه طور به رابطه تحقیر (+) آمیز میان استاد و دانشجو در ایران پایان دهیم؟

بدون دیدگاه | مشاهده نظرات
نظرات
بدون دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است.

مطالب برگزیده

پاسخ علامه حکیمی به کسانی که علی را ثروتمند معرفی کرده اند

آقای پناهیان در سخنرانی شب عاشورای امسال در مسجد دانشگاه امام صادق در بخش هایی از سخنان خود با نقل روایتی از اموال امام علی می گوید

«طلحه و زیبر گفتند علی بن ابی طالب پول ندارد می خواهد خلیفه شود. امیر المومنین علی علیه السلام دستور داد به عمالش که پولهای من را که دستتان است و دارید با آن کار می کنید بیاورید. یک تپه ای از پول نقد شد.»

پناهیان و اندیشه ای که ضد خود را تولید می کند

سخنرانی شب گذشته پناهیان در تشویق جوانان حزب الله به سرمایه گذاری اقتصادی، محتوای ناقص الخلقه عبارتهای ماکس وبر در کتاب «اخلاق پروتستان و روح سرمایه داری» بود.

علی علیزاده، گفتمان امنیت ملی و ذبح عدالت و آزادی

علی علیزاده اولین نفری نیست که در خارج از کشور با گفتمان #امنیت_ملی و #استقلال در ردای دفاع از جمهوری اسلامی در آمده است. در جمع ایرانیان #وطن_فروش و دولت های #ضد_انسانی غربی که ایران را تحریم کرده اند و با ابزار رسانه ای قدرتمندشان این را در اذهان برخی از غرب پرستان ایرانی و قاطبه ملل غربی جا انداخته اند که جریمه دسته جمعی ایرانیان حق آنهاست و حمله نظامی و تجزیه #کشورهای_منطقه تنها راه سر به زیر کردن دولت های اقندار گرای خاورمیانه است،‌ دفاع از استقلالِ کشور و سیاست های خارجی ایران یک عکس العمل و #واکنش_انسانی و در عین حال شجاعانه و وطن دوستانه است.

این صدای پر بغض و اندوه کارگر هفت تپه است

در دو راهی ممیزی و تبدیلش به گزارشی رسمی یا انتشار بی‌کم و کاستش روی نت، دومی را انتخاب کردم. شاید کمتر دیده شود اما حداقل صدای آنها که رسانه‌ای ندارند بریده نمی‌شود.

یادآوری سخنان اعتدالیون در زمان انتخابات

ویدیوهای یادآوری سخنان ظریف،‌ جهانگیری و روحانی و سایر حضرات اصلاح طلب و اعتدال در زمان انتخابات ریاست جمهوری نه به هدف حمله به دولت روحانی و نه به هدف تحقیر سیاست های اقتصادی شکست خورده و یا سیاست های خوار و خفیف کننده دولت در عرصه بین الملل…

مبارزه با مفسدین اقتصادی؛ وقتی دادستان هم مفسد از کار در آمد

مبارزه با مفسدین اقتصادی؛ وقتی دادستان هم مفسد از کار در آمد

اردیبهشت ۱۳۶۳ – تهران احمد پروین گفت که برادرش محمد خواسته عصر به خانه‌شان برویم. من، احمد، محسن و یکی دوتای دیگر رفتیم. محمد گفت: – آقای نخست‌وزیر دستور داده برای مبارزه با مفاسد اقتصادی، یه ستاد تشکیل بشه تا جلوی دزدی‌ها رو بگیره. قراره این ستاد که زیرنظر دادستان تهران کار می‌کنه، اول دزدهای […]